Genel Müdürümüz'denGeri

        Site Lojistik A.Ş genç bir şirket, kuruluşunun ardından bir yıl geçti. Şirketin Kurucu Genel Müdürü olarak işin başında belirlediğimiz “Ticari ve İnsani” ilkelerimiz hem müşterilerimiz nezdinde hemde çalışanlarımız nezdinde oldukça itibar gördü. Bu sayede çok kısa bir sürede Lojistik sektörüne yıllarını vermiş tecrübeli bir kadroyu  bünyemize dahil etmeyi başardık ve yanında saygın müşterilerimizi portföyümüze dahil ettik.

Şirketimiz lojistik sektöründe niş alanlarda hizmet vermektedir. Bunlardan bizim için en önemlisi “Dökme Yük” taşımacılığıdır . Türkiye bir maden ülkesi ve çok önemli miktarda açık kasa araç hareketliliğine sahip. Biz bu segmentteki açığı farkederek, madencilik konusunda önemli bir lokasyon olan Kütahya’ya ilk şubemizi açtık ve bölgede güçlü bir kadro kurduk. Bu adımlarımızın hemen ardından ETİ MADEN işletmelerinin 525 Bin Tonluk ihalesini kazanarak, madencilik konusunda ülkemizin en saygın kurumlarından olan Eti Madene hizmet vermeye başladık.

Diğer önemli bir iş kolumuz da  “Liman Entegre Lojistik Hizmetler” dir. Özellikle Liman ve Liman Arkasında profesyonel hizmet verecek firma boşluğunu görerek Gebze / Dilovası bölgesinde ikinci şubemizi açtık ve kadromuzu oluşturduk. Bu aksiyonumuzun hemen ardından Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi Firmasının Gebze ve Adana fabrikaları için tüm İhracat/İthalat Gemi Tahmil/Tahliye hizmetlerini vermeye başladık. Bildiğiniz gibi Gemi Tahmil/Tahliyeleri zamanla yarışılan bir lojistik hizmet türüdür. Gemi yükleme ve boşaltmalarında istenilen tonajları yakalayamadığınızda çok ciddi miktarlarda demuraj cezalarını armatöre ödemek zorundasınız. Bu sebepten dolayı bir çok firma supalan tabir edilen bu tarz lojistik hizmet segmentine girmek istemiyor. Biz bu konuda kendimize olan güveni başarıya dönüştürdük ve kuruluşumuzdan itibaren 800 Bin Ton supalan tahmil tahliyeyi başarı ile tamamlayarak bu iş kolunda da pozisyonumuzu sağlamlaştırdık.

Diğer önemli bir iş kolumuz “Tarım Lojistiği” dir . Bu segmentin isim babası olduğumuzu söylememizde bir beis yok diye düşünüyorum. Biz bu segmenti şöyle tanımlıyoruz. Eğer Meyve/sebzeyi tarladan alıp, fabrikaya teslim ediyorsanız bu bizim için “Tarım Lojistiği” dir. Buradaki temel fark lojistik hizmetin tarladan başlamasıdır yani çiftçiye kadar ulaşmaktır. Bu iş kolu sadece ürünün taşınması ile sınırlı değildir. Ürünün tarlada elleçlenmesi dahil bir hizmettir. Bu sebepten dolayı organizasyonu oldukça zor ve zamanla yarışılan bir iştir. Sebze/meyvenin tarlada beklemeden fabrikaya taze olarak ulaştırılması çok emek isteyen bir hizmet türüdür. Bu konuda Amasya Şeker fabrikalarının 2016/17 kampanyası, il dışı tüm Pancar Toplama Lojistik hizmetini ihale ile almış bulunmaktayız.  Bu kapsamda 60 Bin ton pancarı Çiftçimizden alıp fabrikaya teslim edeceğiz.

Bunun yanı sıra yine Tarım Lojistiğine odaklanacak şekilde İzmir/Işıkkentte üçüncü şubemizi açtık. İzmir bölgesinin Tarım Lojistiği için önemli bir merkez olduğunu düşünüyoruz. Bu kararımızın hemen ardından İzmir / Kemalpaşa daki Yabancı bir firmanın 2016 Sezonu Tüm Tarım Lojistiği hizmetini  portföyümüze dahil ettik. Bu kapsamda 15 Bin Ton ürünün hasat bölgesinden elleçlenmesi ve fabrika içerisindeki yerleştirilmesine kadar “Anahtar Teslim” bütünleşik hizmeti başarı ile tamamladık. Bu hizmetimizde, forkliftinden, Elektrikli transpaletine ve özel konveyörüne  kadar tüm iş makinası, araç ve ekipmanı da hizmet kapsamında müşterimize sağladık.

Site Lojistik A.Ş Kuruluşu ile Beraber “R1 – Lojistik Organizatör” belgesini aldı. Kısa sürede Merkez ofis dahil toplam 3 farklı şubede hizmet vermeye başladı. Şirketimiz 2016 Yılının ilk 6 ayında 25 Milyon TL Ciroya ulaşarak ciddi bir büyüme trendi gösterdi. Şu anda 48 çalışanı ile müşterilerine hizmet veriyor. ISO 9001 Toplam Kalite Yönetmi belgesinin yanı sıra ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını da alarak Müşterilerinin verilerini ve bilgilerini koruma altına aldığının güvencesini vermeye başladı. Lojistik sektöründe müşterilerin mahrem bilgileri Lojistik hizmet çalışanlarının firmalar arasındaki iş değişiklikleri ile  elden ele dolaşabilmektedir. Bu sertifikamız ile bilgi güvenliğini açısından rakiplerimizden ciddi bir şekilde ayrıştığımızı düşünüyorum.

Bu yılki ciro hedefimiz 50 Milyon TL ve bu hedefimize emin adımlar ile ilerliyoruz. 2016 Yıl sonuna kadar mevcut iş ve müşterilerimize vermiş olduğumuz hizmetin yüksek kalitede sürdürülebilirliği konusunda odaklanacağız.

Bunun yanı sıra 2017 yılı için Organizasyonumuzu güçlendirip yeni alacağımız işlerin “yüksek hizmet kalitesinde ve tatmin edici karlılıkta” ifa edilmesi için gerekli alt yapılarımızı takviye edeceğiz.

Lojistik sektöründe hala niş ve girilmemiş  alanların olduğunu düşünüyoruz. Bu alanları tespit edip “rakiplerin olmadığı” iş geliştirme fırsatlarına odaklanacağız. Rekabetin yoğun olduğu mevcut lojistik iş kollarında ise inovasyona odaklanıp, hizmetlerimizi farklılaştıracağız. Özellikle “Entegre ve Bütünleşik” hizmetlerin Lojistikte inovasyonun anahtarı olduğunu düşünüyoruz. Inovasyon her zaman olmayanı yapmak değil, olanı da farklı açılardan entegre etmek ve birleştirmektir diye düşünüyoruz.

Site Lojistik 2017 Yılında kendinden çok söz ettirecek diye düşünüyoruz. Pazardan pay kapmaktan çok pazarı büyütmek ve kendimize yeni pazarlar açmak, R1 Lojistik Organizatör olmanın hakkını vererek “Tedarik Zincirinde” uçtan uca çözüm üretmek bizim gelecekteki en büyük amacımız. Site Lojistik – Sizin Tercihiniz olacaktır.